weterynarz radzymin zakaznie zapalenie watroby

Smaller Default Larger

Zakaźne zapalenie wątroby psów - choroba Rubarth'a

Choroba wywoływana przez  adenowirus (CAV-1). Adenowirus typ-1 w sprzyjających warunkach środowiskowych (temp. 4-20 stopni C), może przeżyć wiele tygodni poza organizmem, w temp. 60 stopni C ginie po 3-5 min.

Chorują zwierzęta w każdym wieku, ale najczęściej psy poniżej 5 roku życia i bez szczepienia przeciwko tej chorobie. Źródłem zakażenia są psy, które przebyły już zakażenie, oraz bezobjawowi nosiciele masowo wydalający wirus z moczem i kałem do środowiska. Infekcja przenosi się w kontaktach bezpośrednich - w skutek polizania moczu, kału, śliny zakażonego zwierzęcia lub środowiska skażonego tymi wydalinami. Pierwotnym miejscem namnażania są  migdałki i węzły chłonne, następnie dociera do płuc, wątroby, śledziony, nerek, mózgu, oczu. Choroba przypomina zatrucie, u dorastających szczeniąt lub dorosłych psów często ogranicza się do zapalenia tchawicy i oskrzeli lub niezbyt poważnego zapalenia jelit. Ale u szczeniąt ma ciężki  przebieg z wysoką temperaturą, osłabieniem, zapaleniem migdałków, apatią i utratą apetytu. Zazwyczaj występują też wymioty i biegunka. Może sie pojawić światłowstręt i zapalenie spojówek z surowiczym wypływem z worków spojówkowych, krwawe wybroczyny na spojówkach, dziąsłach, napletku i pochwie. Bolesność wątroby powoduje niechęć do poruszania się. Okres wylęgu choroby trwa 6-9 dni. Czasami choroba ma charakter nadostry, kończący się śmiercią po kilku godzinach. Po wyzdrowieniu - po około 4 tygodniach od ustąpienia objawów ostrych - często pojawia się zmętnienie jednej lub rzadziej obu rogówek, dlatego chorobę Rubartha nazywa się z tego powodu chorobą niebieskiego oka. Zmętnienie trwa 1-2 tygodnie i mija powoli aż do odzyskania pełnej zdolności widzenia i przezroczystości rogówki. Chory pies ostro reaguje na badanie uciskowe okolicy podbrzusza, ma napięte mięśnie. Podczas choroby może pojawiać się przyspieszanie pracy serca, wymioty, krwawe biegunki a czasem też krwiomocz. Często pojawia się silne zapalenie spojówek z nadwrażliwością na światło.

Leczenie polega przede wszystkim na wzmocnieniu organizmu poprzez podawani płynów dożylnie, podajemy także leki usprawniające pracę wątroby, przeciwwymiotne, przeciwkrwotoczne. Następnie powinniśmy wprowadzić osłonę antybiotykową ze względu na wtórne zakażenia bakteryjne.

Leczenie przyczynowe polega na podaniu swoistej gammaglobuliny oraz w cięższych przypadkach na transfuzji krwi.
Po chorobie u psa może wystąpić zmętnienie rogówki - "niebieskie oko".

Największą rolę w profilaktyce choroby Rubarth'a odgrywają szczepienia ochronne - szczepionkami żywymi (dobry wynik), lub zabitymi (pamiętajmy o powtarzaniu dawką przypominającą).