weterynarz radzymin wscieklizna

Smaller Default Larger

Wścieklizna

Bardzo ostra i niebezpieczna choroba wirusowa, w 100% śmiertelna, wywoływana przez wirusa neurotropowego z grupy rabdowirusów. Jest bardzo groźna również dla ludzi i dlatego bardzo ważna jest profilaktyka wśród zwierząt. Wirus odporny jest na procesy gnilne /może przeżyć w padlinie nawet kilka tygodni/, zamrażanie, wrażliwy na wysoką temperaturę i środki dezynfekujące. Naturalnym rezerwuarem tej choroby są dzikie zwierzęta np. lisy, wiewiórki, nietoperze lecz również chore psy i koty, dlatego każde! pogryzienie przez zwierze, co do którego nie mamy pewności stanu zdrowia i szczepienia należy traktować jako pokąsanie przez chore zwierze.

Zakażenie powstaje przez kontakt bezpośredni ze śliną chorego zwierzęcia. Wirus po ugryzieniu szerzy się przez układ nerwowy z szybkością ok.3 mm na godzinę wzdłuż włókien nerwowych. Z krwią przenosi się do innych organów m.in. gruczołów ślinowych - gdzie następuje jego namnażanie. Objawy mogą wystąpić zależnie od kondycji i masy ciała od 10 dni do kilkunastu tygodni, a nawet w przypadku człowieka do kilku miesięcy. Początkowe objawy mogą umknąć uwadze /stan podgorączkowy/ lecz po kilku dniach od ujawnienia się choroby następuje nadmierne pobudzenie psychoruchowe, chęć ucieczki i kąsania, niechęć do jedzenia, wstręt do wody i wybuchy agresji, połykanie przedmiotów niejadalnych-drewna, metalu. Typowy obraz kliniczny to zapalenie mózgu. Wirusy pojawiają się w ślinie na kilka dni przed wybuchem choroby(dlatego konieczność obserwacji przez kilka dni zwierząt, które ugryzły

Niestety w momencie ujawnionej choroby nie istnieje żadne leczenie swoiste. Wśród ludzi po momencie pokąsania istnieje możliwość podania serii zastrzyków z surowicy .

W Polsce szczepienie na wściekliznę należy do szczepień obowiązkowych.