weterynarz radzymin szczepienia psow

Smaller Default Larger

Program szczepień szczeniąt

W gabinecie "PRZYJACIELE" promujemy wczesny program szczepień szczeniąt. Obejmuje on 3-krotne szczepienie szczepionkami typu puppy,

  • 6 tydzień - nosówka i parwowiroza
  • 9 tydzień - nosówka, zakaźne zapalenie wątroby, parwowiroza,ew. parainfluenza, leptospiroza,coronawiroza
  • 12 tydzień - nosówka, zakaźne zapalenie wątroby, parwowiroza,ew parainfluenza, leptospiroza, coronawiroza
  • 14 tydzień - szczepionka przeciw wściekliźnie.

Nie należy rozpoczynać uodparniania psa wcześniej niż w 6-tym tygodniu życia ponieważ przeciwciała matczyne, które dają odporność szczeniętom zaraz po urodzeniu, obniżą  skuteczność szczepionek.

Należy pamietać, że czas szczepień przypada na bardzo ważny okres socjalizacji szczeniąt. Jeżeli w tym czasie piesek jest nadmiernie izolowany lub został zbyt wcześnie odłączony od suki i rodzeństwa może wykazywać zaburzenia zachowania. Niemniej jednak  lekarze weterynarii muszą nalegać aby nowo przybyły do domu zwierzak został poddany kwarantannie.
O to, w jaki sposób właściciel ma sobie radzić z socjalizacją szczenięcia w czasie szczepień ochronnych,  prosimy pytać naszych lekarzy, którzy z przyjemnością opowiedzą o życiu psiego malucha.

O programie szczepień i o rodzaju szczepionki decyduje zawsze lekarz weterynarii, który bierze pod uwagę sytuację i stan zdrowia danego pieska.
Pamiętajmy, że szczenięta przed pierwszym szczepieniem powinny być odrobaczone.