weterynarz radzymin parwowiroza

Smaller Default Larger

Parwowiroza

Parwowiroza - choroba tła wirusowego wirusowa, często charakteryzująca się 100% śmiertelnością. W zależności od wieku zachorowania obserwuje się postacie: zapalenie mięśnia sercowego - u szczeniąt lub jako zapalenie żołądka i jelit - u psów starszych.

Zakażenie następuje przez kontakt psa ze środowiskiem skażonym kałem chorych zwierząt. Okres od zakażenia do zaobserwowania objawów wynosi 3-8 dni, objawy pojawiają się nagle jako męczące wymioty najpierw treścią /co brane jest często za niestrawność/ potem żółtym śluzem, a po ok. dobie ostra biegunka nawet krwawa o bardzo charakterystycznym zapachu rozkładającego się ciała. Prowadzi to do szybkiego odwodnienia, osłabienie i brak reakcji na otoczenie, gałki oczne staja się zapadnięte, śluzówki blade i wysychające.

Szybkie odwodnienie powoduje, że pies cały czas leżąc zapada w śpiączkę a z odbytu wydobywa się cieknący i cuchnący kał.

Leczenie - szybka diagnoza za pomocą testów komercyjnych i o ile to możliwe podanie swoistej gammaglobuliny może naszego pupila uratować. Wskazane jest zastosowanie antybiotykoterapii ze względu na powikłania wtórnych zakażeń bakteryjnych. Bardzo ważne jest utrzymanie równowagi płynów /równowaga wodno elektrolitowa!/ - wlewy dożylne oraz leki przeciwwymiotne i przeciwbiegunkowe.