Smaller Default Larger

Badanie EKG

U zwierząt domowych, podobnie jak u ludzi, najczęstszym problemem zdrowotnym są choroby serca. Zwierzęta nie chorują jednak na miażdżycę czy chorobę wieńcową, nie zdarzają się im więc tzw. ataki serca. Jak wszystkie ssaki, psy i koty mają czterokomorowe serce, dwie mniejsze jamy nazywamy PRZEDSIONKAMI LEWYM i PRAWYM, dwie większe jamy KOMORAMI LEWĄ i PRAWĄ. Praca serca polega na przepompowywaniu krwi z naczyń żylnych-->do przedsionków, z przedsionków--> do komór, a z komór --> do naczyń tętniczych.
P s y
Choroby serca zdarzają się u psów w każdym wieku, jednak najczęściej obserwujemy je u:
psów bardzo młodych (w wieku 3-24 miesięcy), u których występują wrodzone wady serca. Dotyczą one najczęściej dużych i olbrzymich ras np.:

 • owczarków niemieckich,
 • labradorów,
 • golden retriverów,
 • nowofunlandów,
 • dogów niemieckich,
 • bernardynów,
 • berneńskich psów pasterskich i innych.

psów w średnim wieku (4-8 lat), chorujących na kardiomiopatię, która występuje przede wszystkim u:

 • dobermanów,
 • bokserów,
 • bernardynów
 • dogów niemieckich.

psów małych ras w wieku 8-10 lat, u których najczęsta jest niedomykalność zastawki serca.


Jakie objawy mogę dostrzec, jeśli mój pies ma chore serce?
Jednym z najważniejszych objawów nieprawidłowego funkcjonowania serca jest kaszel. Inne objawy, które można zauważyć u psa to uczucie zmęczenia, przyspieszone oddychanie, dyszenie, łapanie powietrza, słaby apetyt, powiększenie brzucha, blade lub niebieskawe dziąsła i szybkie, słabe tętno, zaniki mięśni. Omdlenie jest mniej powszechne. U starszych psów objawy te moga być mylone z objawami starości. Natomiast szczenięta z wrodzonymi chorobami serca rodzą się najczęściej zupełnie normalne, prawidłowo rozwijają się i przez pierwsze tygodnie życia nic nie wskazuje na istnienie wady serca. Zdarzają się także szczenięta, które od początku wykazują niepokojące objawy - są mniejsze niż ich rówieśnicy z miotu, wolniej rosną i wolniej przybierają na wadze. Bardzo dużo śpią, niechętnie bawią się, nawet niewielki wysiłek bardzo szybko je męczy.

Co lekarz weterynarii usłyszy przez stetoskop?
U wielu zwierząt można usłyszeć szmery w sercu. U psów starszych i tych w średnim wieku wyraźnie słyszalne szmery mogą wynikać z chorób zastawek serca, u młodych osobników szmer może oznaczać, że serce nie rozwija się prawidłowo. U psa z anemią może pojawić się szmer w sercu, ponieważ krew jest za "rzadka"- a nie dlatego, że serce nie pracuje własciwie.

Badanie EKG
Zapis elektrokardiograficzny wykrywa przeciążenie serca, dostarcza lekarzowi weterynarii informacji o występowaniu ew. arytmii, tzw. bloków serca, stopniu niedotlenienia serca. Pozwala także na dobranie odpowiedniej terapii farmakologicznej.

K o t y
U kotów dolegliwości związane z chorobami serca są znacznie rzadziej spotykane, niż u psów. W większości przypadków są to choroby nabyte .Na zaburzenia układu krążenia krwi mogą chorować koty w każdym wieku, niezależnie od rasy czy płci. U psów objawy niewydolności serca pojawiają się bardzo wcześnie, u kotów natomiast z początku objawy choroby są bardzo skryte, właściciela może niepokoić utrata masy ciała, trudności w oddychaniu, na póxniejszym etapie choroby pojawia się wodobrzusze (powiększenie zarysu brzucha) lub w skrajnym przypadku wodobrzusze.Czasami może dojść do nagłej utraty przytomności. Takie objawy wymagają natychmiastowej wizyty u lekarza weterynarii, gdyż zagrażają zdrowiu i życiu zwierzęcia.


Wśród kotów narażonych na ryzyko zachorowań wyróżnia się 2 grupy:

 • koty młode (3-24 miesiące) – w tej grupie najczęściej występują wady wrodzone serca. Niekiedy kocięta z wrodzoną wadą serca rodzą się wyraźnie słabsze od reszty rodzeństwa, mniejsze, wolniej przybierają na wadze, są mniej ruchliwe, więcej śpią. Jednak istnieją przypadki, kiedy wszystko wygląda wprost przeciwnie – kociaki rodzą się normalne i na początku (nawet przez wiele miesięcy) nic nie wskazuje na obecność poważnej choroby.
 • koty w średnim wieku i starsze – w tej grupie najczęstszą przyczyną niewydolności układu krążenia staje się kardiomiopatia przerostowa, która często związana jest z niedoborem tauryny w codziennej dawce pokarmowej

Należy pamiętać o okresowych badaniach Waszych Przyjaciół - psów i kotów, gdyż choroby serca mogą także wpływać na inne narządy wewnętrzne (wątroba, nerki, płuca)!!!